Početna stranicaFAQPretraľnikČlanstvoKorisničke grupeRegistracijaLogin

Share | 

Muke po gumama...

Go down 
Autor/icaPoruka
viragec
Član VOC-a

Male Broj postova : 12
Vozim : Virago XV125S
tel/mob : +385913654216
Krvna grupa : A+
Registration date : 14.12.2008

PostajNaslov: Muke po gumama...   20.07.09 20:33

Došlo je vrijeme da moj Virago dobije nove gume: 9 let stare, originalne ChengShen-ice je nagrizlo vrijeme (imaju jos dost dobar profil, ali su ispucale sa strane).. i sad sam na sto muka! :ebay:

Koliko vidim izbor mi se trenutno, bar u Hrvatskoj, za dimenzije koje trebam ( 130/90-15, 3.00-18) svodi na Dunlop i Shinko!?
Dunlop: D404 + K82 47S
Shinko: F230/R230 (http://shop.motogume.hr/pregled_proizvoda.asp?idProizvoda=509)
Raspitival sam se i za Metzeler, ali ih izgleda nitko nema u traženim dimenzijama?!

Dunlop su koliko vidim u postu nešto niže, Kamikaza i Night Rider okarakterizirali kao "gore ne može" (btw, kaj je konkretno problem sa njima, osim cijene: Moto Šipek ovdje u Zaboku hoće cca 950kn za zadnju i 520kn za prednju, montaža u cijeni, kaj mi se čini ne baš mala cijena)?
Ima li tko iskustva sa Shinkom? Cijena je jaako dobra, al ak nisu dobre/sigurne, mislim da mi glava ipak više vrijedi Wink

Svaki prijedlog/iskustvo je više nego dobrodošlo! Fala unaprijed!
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Kamikaza
Administrator

Male Broj postova : 658
Vozim : Virago XV535
tel/mob : +38598275104
Registration date : 08.07.2008

PostajNaslov: Re: Muke po gumama...   20.07.09 21:47

Evo ovako - Night se trenutno, silom prilika, vozi na Dunlopu, pa je trenutno najmjerodavniji da ti kaže kako se osječa.
Inače, Dunlop ima vrhunske gume za jurilice, ali za naše motore to nisu gume, nego klizalljke. Po ljetnim vručinama još kak-tak, ali čim je vani malo hladnije nikak da se zgriju i počnu držat cestu.
Za Shinko nikad čuo, pa o njima ne mogu ni komentirati.
Osobno se s gumama nebi zaje..... jer one ti glavu čuvaju koliko i kočnice. Svojedobno sam u Motorradu gledao usporedni test guma gdje su različite gume korištene pri istim uvjetima na istim motorima. Razlika u putu kočenja između najbolje i najlošije je bila skoro 10m, a ti si zamisli šta to na cesti znači. Nažalost to je bilo dosta davno pa se na sječam koje su sve gume bile u igri, ni o kojim se brzinama radilo, ali ovih 10m mi se dobro urezalo u pamčenje.
Moj savjet je da radije daš malo više para i kupiš bolje gume. Pri tome na moraš bacati novce. To znači da tebi ne treba guma koja je predviđena za brzine do 250 i koja je samim time i duplo skuplja. Isto tako pazi da ti ne podvale stare gume. Na gumi mora biti datum proizvodnje.
[Vrh] Go down
Korisnički profil http://www.voc-zagreb.hr
viragec
Član VOC-a

Male Broj postova : 12
Vozim : Virago XV125S
tel/mob : +385913654216
Registration date : 14.12.2008

PostajNaslov: Re: Muke po gumama...   20.07.09 23:14

Fala na brzom odgovoru, savjetu... i pojasnjenju problema s Dunlopom!
Slazem se apsolutno da guma glavu cuva - dati vise para za bolje gume (u granicama razuma) sam uvijek spreman dati - zato sam i gledal za Metzeler...
Prema njihovoj listi zastupnik za Hr je Gumi Padjen iz Duge Rese. Po njihovom konfiguratoru, ispada da u tim dimenzijama pase Metzelerova serija "PERFECT ME 77":
Model: XV 125 VIRAGO - 1997 (5AJ)
PERFECT ME 77
Prednja: 3.00-18M/CTL 47S ME77 - 2.00 BAR
Zadnja: 130/90-15M/CTL 66S ME77 - 2.30 BAR

Problem je kaj nemaju tih dimenzija, nego su mi i oni ponudili Sunko... pardon Shinko ;-)
Poslal sam i mejl danas u Maribor, tamošnjem Metzeler zastupniku, pak bumo vidli...
Mislim, nemam ja nikaj protiv ni drugih marki - recimo Avon, al nisam nasel te dimenzije u njihovom asortimanu...

Ivane, fala unaprijed, bit cu vrlo zahvalan na svakoj informaciji, odnosno eventualnoj dopremi iz Munchena... a Zagorcu navek pase pokoja casica razgovora... ;-)
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Vladek
Član VOC-a

Male Broj postova : 152
Vozim : sve kaj i kad stignem...
Registration date : 19.07.2008

PostajNaslov: Re: Muke po gumama...   22.07.09 7:38

Dimenzije koje si naveo sam ja imao i na svom Kymco Zingu 125. Ja sam prilikom prve zamjene guma uzeo Savu zato jer je bila povoljna. Guma je sigurno bila bolja od orginala na kojem sam se vozio, ali ta guma je isto imala sindrom laganog proklizavanja dok se nije zagrijala a tada se s njom dalo dobro voziti.

Shinko gume ima jedan bajker iz Varaždina na svojoj Aquli i dosta ih hvali. Spominjem ga zato jer je frajer picajzla i vjerujem njegovoj procjeni, a već je s njima dosta km napravio. Kažu da su bolje od Save.

Što se tiče Dunlop guma, ja sam kupio Virago 535 sa orginalnim Virago Dunlop gumama i mogu reći da se nisam osjećao sigurno. Od kad sam stavio otraga Bridgestone puno mirnije drži cestu, sad kad još stavim prednju nema nikud mrdanja.

Marko s foruma ima Michelin na Virago 535 i on je s njima dosta zadovoljan.

Dakle zaključak koji sam htio reći je da vidiš koliko ti dobra guma treba jer ako lagano voziš i malo km napraviš i Shinko će ti biti dobra, ali ako se misliš više voziti onda bolje uzeti nešto kvalitetnije, ali to je samo moje mišljenje.
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Kamikaza
Administrator

PostajNaslov: Re: Muke po gumama...   22.07.09 19:46

Usput rečeno, ne moraš uzeti dimenzije koje sada imaš na motoru. Sigurno ti paše 140, a možda i 150/80 za zadnji kotač. Isto tako vjerovatno i za prednju postoji neka 90/90-18 ili nešto slično.
[Vrh] Go down
Korisnički profil http://www.voc-zagreb.hr
Kamikaza
Administrator

PostajNaslov: Re: Muke po gumama...   14.08.09 21:00

:oops:
[Vrh] Go down