Početna stranicaFAQPretraľnikČlanstvoKorisničke grupeRegistracijaLogin

Share | 

O zupčanicima

Go down 
Autor/icaPoruka
Mrgud

Male Broj postova : 136
Vozim : Virago XV250S
Registration date : 17.07.2012

PostajNaslov: O zupčanicima   09.03.13 13:14

Na stranici virago250street.com sam pročital zanimljiv članak o postavi zupčanika, sa standardne 16/45 na 17/40. Mene prvenstveno zanima kaj točno znače brojevi u takvom iznošenju mjera? Vlasnik je dobil upravo to kaj mene zanima, produžene brzine na štetu ubrzanja. Po meni, prva brzina na 250-ici je prekratka, a nije mi potrebno da pokrene neki ogroman teret. Kad motor ne dižem u relativno visoke okretaje, izvrtim svih pet brzina, a vozim se nekih 60-70 i onda petu razvlačim nadalje. Kod spomenute 17/40 postavke, frajer tvrdi da je izgubil prvu brzinu, ali je dobil šestu, odnosno, pri određenoj brzini npr. 100km/h motor ne urla nego se vrti u nekim normalnim okretajima. Otpor zraka pri 130km/h i okretni moment 250-ice mi je jasna stvar tak da podizanje krajnje brzine mi nije prioritet, samo me zanima "crusing" od nekih 100-110, a da ne razapinjem motor.

Zupčanik na zadnjem kotaču mi je također jasna stvar i manje zubi možda daje rješenje, ali ako neko zna više, nek mi se pridruži u raspravi!

P.S.

Evo i link na članak koji sam čital

http://virago250street.com/2011/08/17/fix-the-virago-250-gearing-changing-sprockets-gearing-on-yamaha-virago-250-to-1738-1740-1742-etc/

[Vrh] Go down
Korisnički profil
Mrgud

PostajNaslov: Re: O zupčanicima   10.03.13 11:37

Čital sam i post gdje ti pišeš o promjeni prednjeg zupčanika da dobiješ na ubrzanju. Mene to ne muči jer mi svrha niti nije nateravanje, nego bi rado smanjil okretaje pri većoj brzini. Znači, išel bi lagano u drugu stranu.

citat:
"Velika većina motorista, koji mijenjaju omjer završnog prijenosa idu na to da otraga stavljaju lančanike sa nešto manje zubi. Na taj način im padaju okretaji motora, za neku željenu putnu brzinu. Koliko god pratim razne forume, ljudi su zadovoljni s time što su dobili na taj način." - palomas, cro chopper forum

Mislim da to nije skupa varijanta, ali ako treba sve živo poštelavat i mijenjat nakon toga, možda se varam...

[Vrh] Go down
Korisnički profil
Kamikaza
Administrator

Male Broj postova : 683
Vozim : Virago XV535
tel/mob : +38598275104
Krvna grupa : A+
Registration date : 08.07.2008

PostajNaslov: Re: O zupčanicima   10.03.13 14:43

Najprije moraš napraviti razliku između zupčanika i lančanika Exclamation Smile Promjenom lančanika se možeš igrati, i na taj način dobiti odnos brzina/snaga točno onakav kakav tebi odgovara, ali nemoj se zavaravati da je to jeftina zabava. Kvalitetni lančanici koštaju Exclamation Brojevi koje si napisao u prvom postu su odnos zuba između prednjeg i zadnjeg lančanika. Preporučam ti da se s tim igraš kad češ prvi puta mijenjati lanac, jer se lanac i lančanici tokom vožnje međusobno prilagode, pa stavljaš nove lančanike na stari lanac doći će do ubrzanog trošenja. Možeš za početak staviti samo manji zadnji lančanik. Time češ manje zadirati u originalni odnos, ali češ vjerovano morati skratiti lanac. Moraš uzeti u ubzir da ne podešavaš samo brzinu/ubrzanje već i snagu na zadnjem kotaču, pa će se to odraziti i na savladavanju uzbrdica, pogotovo pod većim opterećenjm.

PostajNaslov: Re: O zupčanicima   10.03.13 18:10

Kužim da sam se krivo izrazil. Naravno da sam mislil na lančanike.

Gledam cijene na ebay-u i to bi se još dalo izgurat kad bi od prve znal točno koji mi lančanik treba. U suprotnom, trebale mi budu godine i godine dok potrošim te sve lance i lančanike koje bum poderal dok ne nađem pravu kombinaciju!
lol!

Možda smislim neko rješenje...
[Vrh] Go down
Korisnički profil
Kamikaza
Administrator

Male Broj postova : 683
Vozim : Virago XV535
tel/mob : +38598275104
Krvna grupa : A+
Registration date : 08.07.2008

PostajNaslov: Re: O zupčanicima   11.03.13 1:57

Nisam mislio da uvjek mijenjaš lance i lančanike, već da kad prvi puta budeš mijenjao lanac isprobaš par kombinacija i onda ostaviš onu koja ti najbolje odgovara.

PostajNaslov: Re: O zupčanicima   

[Vrh] Go down

O zupčanicima
[Vrh] 
Stranica 1 / 1.